Krótko

Opisuję w tym króciutkim blogu historię moich zmagań z włókniakiem na obu podeszwach, czego się o tej chorobie dowiedziałam, jak sobie z nią radziłam i jak sobie radzę teraz. Kiedy byłam zagubiona i w środku wielkiej dżungli niewiedzy, bardzo mi pomogły strony i blogi innych chorych, którzy opisywali, jak sobie z tą chorobą nie radzą. Pomogły mi też – dzieci i przyjaciółki dobre duszki. Dlatego teraz podejmuję ten wysiłek i wypuszczam w świat swoje nowe dzieło – blog „Fibromatosis czyli guzy na moich podeszwach”.

Wg Wikipedii:

Włókniakowatość guzkowata rozcięgna podeszwowego inaczej choroba Ledderhose — jest to choroba tkanki łącznej dotycząca rozcięgna podeszowego stóp. Jest pokrewna z częściej występującym schorzenie o nazwie przykurcz Dupuytrena.

Przebieg schorzenia jest skokowy w ciągu wielu lat.

Objawy polegają na powstawaniu w rozcięgnie podeszwowym leżących tuż pod skórą grudek, tworzących niekiedy rodzaj pęczków. Grudki bywają dużo większe niż w przypadku przykurczu Dupuytrena, co może powodować utrudnienie chodzenia.

Nazwa choroby pochodzi od nazwiska niemieckiego chirurga Georga Ledderhose (1855-1925), który jako pierwszy ją opisał.

Wg Encyklopedii:

włókniakowatość, med. nadmierny rozrost tkanki łącznej włóknistej;

może występować na dłoni jako przykurcz Dupuytrena (Dupuytrena choroba), na podeszwach jako w. podeszwowa powodująca przykurcze palców i zniekształcenia, w prąciu (choroba Peyronie); w. pozaotrzewnowa prowadzi do zwężenia m.in. moczowodów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s