3. Włókniakowatość

(Summary in English below)

Pojechałam do sanatorium i oczywiście dorobiłam się całkiem sporych guzów na prawej stopie. Kiedy wróciłam, przyszedł wyznaczony termin badania u wielkiej diagnostycznej sławy i oto jego treść:
„Na stronie podeszwowej stopy lewej na wysokości macalnego zgrubienia widoczne odcinkowe pogrubienie, rozwarstwienie struktury rozcięgna podeszwowego z hipoechogenicznym obszarem o wym. 19x15x3,5 mm. W badaniu PD zmiana bez objawów zwiększonego unaczynienia ja również bez zwiększonego unaczynienia otaczających tkanek. Obraz odpowiada przerostowi włókniakowatemu w rozcięgnie podeszwowym w promieniu palca I. Pozostała część rozcięgna, przyczep przy guzie piętowym bez zmian.
W stopie prawej dwie drobniejsze ogniskowe zmiany o podobnym charakterze w warstwie rozcięgna podeszwowego, jedna 6,5×2,5 mm, druga 4,5×2,5 mm. Obie zmiany w promieniu palca II.”

usg Król
Pani ta powiedziała mi takie słowa: Proszę pani, procedury są takie, że leczy się to operacyjnie, ale my pani nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że po operacji wszystko wróci do normy. To już była sensowna informacja.

Żaden w tych lekarzy nie pokusił się, żeby powiedzieć mi co robić z bólem, jak chodzić, jak sobie pomóc, jak żyć, zero, zero i jeszcze raz zero. Przykre. Zdążyłam ich podpytać, skąd to się bierze i dowiedziałam się, że nikt nic nie wie. Cały czas traktowałam ten problem w kategoriach ortopedycznych dysfunkcji. Dotarłam jeszcze do poleconego mi przez znajomą chirurga. Polecono mi go, jako dobrego fachowca i chciałam, żeby mnie zoperował. Byłam skłonna poddać się operacji. Pan doktór potwierdził rewelacje pani doktór, podkreślił, że te rzeczy operuje się dopiero wtedy, kiedy pacjent już nie może chodzić. Obiecał, że jeśli zechcę, zajmie się mną. Operację jednak uczciwie odradzał, bo nie daje żadnej gwarancji….

Powiało grozą.
Tak doszłam do momentu, w którym wiedziałam, że na operacje nie jestem gotowa ale nie wiedziałam co robić, z nogami było dużo gorzej a rozwiązania brak. Chciałam szukać innych rozwiązań.

W 2012 w lecie, po tych wszystkich diagnozach i tuz po powrocie z sanatorium wyłożyłam się na dwa tygodnie do łóżka z potężnym bólem kręgosłupa. Odbywając wizytę u ortopedy w tej kręgosłupowej sprawie w bardzo dobrym i renomowanym ośrodku rehabilitacyjnym pokazałam USG moich podeszew na wszelki wypadek i usłyszałam kolejną propozycję -> operacja.

Oczywiście moja gotowość do poddania się operacji była nikła. Dwóch specjalistów odradzało, dwóch sugerowało operację. Jeden się nie wypowiedział.

Fibroma
Second doctor wich saw my sole said that this lantar changes had fibroma character and she described them exactly in centimeters. She said that in this case, surgery was a last resort and it may not give any guarantee of positive results.
The same as the previous doctor, she didn’t know what are the causes of this disease and she didn’t told me how to live, work, walk and what to do with the growing pain.
Despite my doubts I decided to ask somebody to do a surgery.
A friend recommended to me, an excellent surgeon who was ready to do it, but he warned me, that he didn’t guarantee any effects.

The result of this events and worries was awfull spine pain. Another orthopedic doctor (I visited him to received some help with my spine) said that my feet must be operated. That time I was sure, that it wasn’t good for me and very disappointed in the way some doctors take care about us, patients.

I was frightened, full of pain, lost and helpless.

Reklamy

5 Komentarzy

Filed under Uncategorized

5 responses to “3. Włókniakowatość

 1. witam. ja też mam włókniaka w stopie. jestem po operacji w 2011 ale odrósł w tej samej stopie tylko kawałek dalej. bardzo proszę o kontakt, w celu omówienia naszych przypadków, bo w Polsce nie znalazłam nikogo z tym schorzeniem

  • Tak, na ogół odrastają. Piszą do mnie ludzie, pytają, opowiadają. Niektórzy pomimo tego decydują się na operację ufając medycynie. W końcu komuś trzeba zaufać, a desperacja jest.

   Miałam fart, że trafiłam na lekarzy fachowców, którzy uczciwie mnie przygotowali na to, co mnie może czekać.

   • Pat

    Witam,
    Ja też mam ten problem na lewej stopie i nie wiem co z tym dalej robić ? Usunąć? a jeśli nie to jak chodzić, to dziadostwo pracuje tzn. rośnie i się zmniejsza a jak rośnie to boli i nie można chodzić. Jak widze nie ma dobrego rozwiązania. Gdzie ta sława lekarska od guzów rozcięgna przyjmuje?

   • w Warszawie, na priv mogę podać info, mój adres jest z boku

  • jest adres mailowy z boku strony

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s