2. Choroba Ledderhose

(Summary in English below)

Szukałam kogoś, kto by powiedział, co mi się właściwie stało, nazwał to i podał możliwość wyleczenia.
Pierwszy lekarz (podobno fachowiec) zrobił mi usg i powiedział kręcąc ze zmartwieniem głową, że to jest rzecz do zoperowania, a na moje prośby o pomoc podał mi nazwisko lekarze chirurga, który mógłby mi to zoperować.
Oto dokładny tekst wyniku badań:
„W miejscu wskazanym przez pacjentkę, w śródstopiu lewym, od strony podeszwowej stwierdzam pogrubienie rozścięgna podeszwowego z obniżeniem jego echogeniczności, tak jak w guzkowym zapaleniu w przebiegu choroby Ledderhose.”
Potem jakieś bleble o reszcie stopy, że nie ma żadnych nieprawidłowości. Pan, który robił mi USG, porządnie mnie nastraszył. Nie zaufałam mu jednak. Miałam cykora jak kosmos.

Nie wiem czy to komukolwiek coś da, ale skany zdjęć usg dla porządku umieszczam.

usg Grzebyk_1

usg Grzebyk_2

Nie jestem szybka w kładzeniu się komuś ze skalpelem w ręku na stół, więc rozdzwoniłam się do różnych innych miejsc i wybrałam na konsultacje klinikę specjalizującą się w leczeniu stóp. Ci zasugerowali mi zrobienie porządnego badania usg i nawet podali mi namiary. Twierdzili, że to super fachowiec. Zapisałam się, termin był za dwa miesiące. Byłam przerażona, każdy krok sprawiał mi ból. Lewa stopa była pod spodem spuchnięta i kuśtykając snułam się załatwiając swoje sprawy albo siedziałam w domu przy komputerze. W mojej duszy panował chaos i lęk, ale nie doceniałam jeszcze wtedy powagi tego wydarzenia. Miałam akurat wyznaczony termin wyjazdu do sanatorium, więc kolejny ortopeda, którego odwiedziłam mógł sobie pohumkać i powiedzieć mi, żebym pojechała do sanatorium, odpoczęła, pomoczyła stopy w wodach zdrojowych i może mi minie. Zero informacji – jak z tym żyć, jak uważać na tę stopę i co dalej. Zrobił mi usg, ale – że tak powiem – poza procedurami i kolejką (to był lekarz z ubezpieczenia). Nie mam tego usg. Zaś badanie u pani ekstra-hiper specjalistki zrobiłam po powrocie z sanatorium, miałam już wtedy spore guzy na obydwu podeszwach, rosły w dobrym tempie.

Ledderhose Disease
The first doktor I met, named my problem as Ledderhose Disease and said that it was important to do operation as quick as possible. I wasn’t sure if it was a good idea. I don’t make such decisions in haste. I was very frightened and unhappy, because of what I’ve heard. I wanted to check his diagnosis and I found some Specialistic Foot Clinic. They asked me to do reaserch with very experienced and famous diagnostic doctor. I agreed. I signed up for a visit and went for a holiday. There, in the mountains, my tumors grew larger on both my soles.

In this note I showed my first Ultra Sonic (US) scan and presented its description.
„In a place designated by the patient in the left midfoot, on the plantar I notice a bold plantar aponeurosis and the reduction of its echogenicity, as in nodular inflammation in the Ledderhose disease.”

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s